top of page

HUKUK, AHLAK VE ÖZGÜRLÜK | İKONİON AKADEMİ
İkonion Akademi, vizyonu ve misyonu hukukçular için eğitici bir okul olmak olan derneğimizin, akademik faaliyetlerinin gerçekleştirildiği projemizdir. Bu akademi ile girift bir kavram olan ve içerisinde birçok uzmanlık alanı barındıran hukukun farklı başlıklarını tek tek mercek altına almayı hedefliyoruz. Alanında yetkin konuklarımız ve üyelerimiz ile birlikte interaktif şekilde gerçekleştirdiğimiz akademimizde hukuki konu ve kavramları derinlemesine inceleme fırsatı buluyoruz.


Bu kez konuğumuz, Hukuk ve Kariyer Topluluğu olarak yola çıktığımız ilk günden beri topluluk danışmanımız olarak bizleri yalnız bırakmayan değerli hocamız, Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku Bölümü Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi A.B.D öğretim üyesi Arş. Gör. Gökçe Altınel’di.


Hukuk, ahlak, özgürlük kavramları üzerine düşündük, konuştuk ve tartıştık. Özgürlük teorileri, hukuki ve ahlaki normlar, yapay zeka, nörohukuk ve daha pek çok konunun gündeme geldiği keyifli bir etkinlik gerçekleşirdik. Değerli hocamız, kıymetli bilgilerini ve tecrübelerini paylaştığı gibi aynı zamanda katılımcılarımızın da ilgisi ile her hukukçunun arşivinde bulunması gereken birçok kitap ve belgesel tavsiyesinde bulundu. İkonion Blog okuyucuları ile de bu tavsiyeleri paylaşmak isteriz!


Bahsi geçen tavsiye kitaplar:


1. Ahmet Cevizci – Uygulamalı Etik

2. İonna Kuçuradi – Çağın Olayları Arasında

3. İonna Kuçuradi – İnsan ve Değerleri

4. İonna Kuçuradi – Uludağ Konuşmaları

5. H.L.A Hart – Hukuk, Özgürlük ve Ahlak

6. İonna Kuçuradi – Etik

7. Michael Sandel – Paranın Satın Alamayacağı Şeyler

8. Byung – Chul Han – Şeffaflık Toplumu

9. Volkan Hacıoğlu – Doğu Hindistan Kumpanyası


Bahsi Geçen Tavsiye Belgeseller:


1. Pandemic

2. The Great Hack


İkonion Akademi, sevgi gibi bilginin de paylaştıkça çoğalacağı felsefesi ile yeni konular, yetkin konuklar ve siz değerli üyelerimiz ile faaliyetlerine hız kesmeden devam edecek!


İlkim Narin Türemen

184 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page