top of page
WhatsApp Image 2021-11-09 at 22.51_edited.jpg

Neler Yapıyoruz ?

İkonion Hukuk ve Kariyer Derneği; 2019 yılında dernek yapılanmasını tamamlayarak bugüne kadar sayısız organizasyon düzenlemiş ulusal çapta çalışan, içerisinde genç hukukçuların ve hukuk öğrencilerinin yer aldığı bir oluşumdur. Yerelde ve ulusalda tamamen kar amacı gütmeden farkındalık eğitimleri, sosyal sorumluluk projeleri yürütüyoruz. Amacımız fırsat eşitliğini de sağlayarak genç hukukçuların kendilerini ileri taşımasında onlara destek olmak. İHKD, Konya, İzmir, Antalya ve Adana’da temsilcilikleri ile çalışan aynı zamanda diğer farklı illerde çözüm ortakları bulunan bir platform. Her geçen gün üye sayısı artan, bununla birlikte hukukçu olan ve olmayan bir çok uzmanla da irtibat halinde çalışan, destek alan bir yapımız var. 

Eğitim & Organizasyon Komisyonu

İkonion Hukuk ve Kariyer Derneği’nin en aktif komisyonu olan Eğitim Komisyonu, derneğimizin bünyesinde çalışma gruplarının kurulması, bunların takibinin sağlanması ile dernek bünyesinde düzenlenen diğer tüm eğitimlerin planlanması ve hayata geçirilmesi süreçlerini yönetir. 

 

Eğitim & Organizasyon Komisyonu’na bağlı olarak Ceza Hukuku, İş Hukuku, Veri Koruma Hukuk, Siber Güvenlik Hukuku ve Legaltech alanlarında çalışmalarını yürüten toplam beş çalışma grubu bulunmaktadır. Bu çalışma grupları dışında derneğimiz üyelerinin talepleri doğrultusunda alanında uzman hukukçular ile bir araya gelerek çevrimiçi platformlar veya fiziki ortamlarda çeşitli eğitimler, webinarlar ve büyük çaplı seminerler düzenlenmektedir.

Huk. SOS MED.png

Media & Marketing Komisyonu

Media & Marketing Komisyonu; İkonion Hukuk ve Kariyer Derneği üyelerinin sosyal medya kullanımı, içerik üretme ve marka değeri oluşturma kapsamında kendilerini geliştirmelerine olanak sağlayan bir gruptur.

 

Podcast, Sosyal Medya, Blog Yazıları ve Marketing olarak dört alt grup halinde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. İlginizi çeken, kendinizi geliştirmek istediğiniz konularda yaparken öğrenebilir, dilerseniz bu alanlarda düzenlediğimiz komisyon içi eğitimlere katılabilirsiniz.

unnamed1.png

Kültür & Sanat & Hobi Komisyonu

Kültür Sanat ve Hobi Komisyonu; İkonion Hukuk ve Kariyer Derneği üyelerinin kaliteli vakit geçirmelerine olanak sağlayan bir gruptur. Ortak ilgi alanlarına sahip üyelerimizin bir araya gelerek sinemadan müzikten resimden sohbet ettikleri, kimi zamansa yeni alanlar keşfedip bakış açılarını genişlettikleri bir alan yaratan bu komisyonun en önemli amacı; meslek hayatının üzerimizde bıraktığı psikolojik yüklerden arındığımız  ve kaliteli vakit geçirdiğimiz arkadaş ortamını dernek çatısı altında temin edebilmektir. 

 

Her ay komisyon üyelerinin fiziki ya da çevrimiçi ortamlarda buluşarak birbirinden farklı alanlarda sohbet ettiği bu oluşumda herkesin kendinden bir şeyler bulacağına eminiz. Kitap okumaktan, film izlemekten, müzik dinlemekten ya da icra etmekten, resimleri incelemekten ya da resim yapmaktan, karikatürlerden, fantastik rol yapma oyunlarından ya da sadece tabu oynamaktan, yemek yemekten (Kim sevmez ki?), bazen hukuk dışında da bir şeyler tartışmaktan hoşlanıyorsan bu grup tam da sana göre (herkes kendinden bir şey bulabilir demiştik :)). 

 

Yalnızca mesleki anlamda ilerlemeyi değil aynı zamanda psikolojilerimizi ve kültürel gelişimimizi de düşünen İkonion Hukuk ve Kariyer Derneği iftiharla sunar.

staj 101 kapak.png

Projeler ve ARGE Komisyonu

İkonion Hukuk ve Kariyer Derneği’nin sosyal sorumluluk projelerinden sorumlu olan Projeler Komisyonu, derneğimizin bünyesinde ulusal ve uluslararsı bazda çıkartılan sosyal sorumluluk projelerinin organize edilmesi ve takibinin sağlanması ile dernek bünyesinde düzenlenen diğer tüm projelerin planlanması ve hayata geçirilmesi süreçlerini yönetir. 

 

legaltech.png

Legaltech Çalışma Grubu

İkonion Hukuk ve Kariyer Derneği Legaltech Çalışma Grubu faaliyetlerine 2020 yılı eylül ayında başladı. Çalışma grubunun nihai hedefi hukuk ve teknolojinin iç içe olduğu bir legaltech projesi ortaya çıkarmak olarak belirlenmiştir. Bu sebeple Legaltech çalışma grubu süreç planlamasını iki bölüm olacak şekilde yaptı. İlk bölüm yani ilk 9 ay tamamen grup üyelerinin hazırlamış olduğu teorik eğitimlerle tamamlandı.Bu eğitimler temel yazılım ve bilgisayar bilimi, yapay zeka, blok zincir, siber güvenlik, internet ve veri tabanı konularından oluşmaktadır. İkinci bölüm ise bu teorik eğitimler sonrası bir hukuk teknolojisi ortaya çıkarmak. İlk bölüm sonunda oy çoğunluğu ile çalışma grubu kadına şiddet ile mücadele etmek için bir hukuk teknoloji ortaya çıkarma kararı aldı, çalışmalarına 2021 yılı temmuz ayında başladı ve halen devam etmektedir.

iş hukuku çalışma grubu.png

İş Hukuku Çalışma Grubu

İkonion Hukuk ve Kariyer Derneği bünyesinde faaliyet göstermekte olan İş Hukuku Çalışma Grubu olarak, halihazırda bu alanda çalışma yapmakta olan veya konuya meraklı olan üyelerimizle birlikte Güngör&Yılmaz Hukuk Bürosunun değerli yönetici ortağı ve iş hukuku alanında önde gelen isimlerden olan Av. Alper Yılmaz’ın mentörlüğünde çalışmalar yürütmekteyiz. Bu kapsamda ikili gruplar oluşturarak kendi üyelerimiz arasında aylık periyotlarla eğitimler düzenlemekteyiz. Derneğimiz üyelerinin ücretsiz katılımına açık olan bu eğitimlerle üyelerimiz, iş hukuku alanında sorularına cevap bulurken, hem sunum hazırlama ve kendisini ifade edebilme noktasında hem de mentörümüzün değerli bilgi birikiminden faydalanma noktasında fırsatlar yakalıyor. İş hukuku alanında çalışan birçok uzmanlarla da zaman zaman bir araya gelerek tecrübelerinden faydalanmaktayız. Bu alanda siz değerli üyelerimizi de görmekten mutluluk duyarız.

1.jpg

Siber Güvenlik Hukuku Kolektifi

Siber güvenlik alanında hukukçulara yol gösterici bir yol haritası çizilmesi hedefiyle yola çıktığımız projede; kolektife avukatlar, 

kurum uzmanları, stajyer avukatlar, öğretim üyeleri ve hukuk fakültesi öğrencileri katıldı.

Katılımdaki alan çeşitliliğinin yanı sıra ulusal ve uluslararası alanda deneyimli olan hukukçu kolektif üyelerimiz, üretken bir topluluk olma hedefindeler.

Kolektif üyelerinin siber güvenlik alanındaki ulusal ve uluslararası temel kavramlardan ve bu alandaki hukuki çalışmalardan haberdar olması amaçlanmaktadır.

 

Bu hedef doğrultusunda, birçok eğitim ve faaliyet gerçekleştirildi. Temel ağ eğitimi, bulut bilişim sistemleri, 5621 sayılı kanun, yazılım terminolojisi ve fikri haklar,

bilgi güvenliği standartları, veri koruma hukuku, siber güvenlik teknolojileri, siber saldırılar ve müdahale, kripto paralar ve siber güvenlik, deepfake yapay zeka ve güvenlik

gibi eğitimler kolektif kapsamında düzenlendi. Siber Güvenlik Hukuku Kolektifi eğitimlerine ve çalışmalarına devam ediyor.

Mavi Bej Sade Fotoğraf Kahve Alıntı Instagram Gönderisi.png

Ceza Hukuku Çalışma Grubu

Derneğimiz bünyesinde faaliyet gösteren Ceza Hukuku Çalışma Grubu olarak ceza hukuku alanında çalışmakta olan ve alana ilgili üyelerimiz ile uzun soluklu bir çalışma yürütmekteyiz. 

Üniversite süresince teoride sınırlı kalan ancak meslek hayatı süresince en sık karşılaşılan konuları dernek üyelerimizden dinlemekte, güncel ceza hukuku kavramları olan seri muhakeme ve basit yargılama usüllerinden, ceza hukuku felsefesine, ceza infaz hukukundan, uyuşturucu ve uyarıcı  madde suçlarına birbirinden önemli başlıklar altında her ay düzenli olarak toplanarak pratiğe dayalı eğitimler yapmaktayız.

 

Konular üzerine tecrübelerimizi paylaşmakta, kaynak ve karar paylaşımları yapmaktayız. Dernek üyesi 3. ve 4. sınıf öğrenci, stajyer avukat ve avukatların katılabileceği Çalışma Grubumuzda mesleki dayanışmanın büyük önem arz ettiği Ceza Hukuku alanında üyelerimiz ile bir dayanışma ağı içerisinde olmayı hedeflemekteyiz. Sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

İHKD VERİ KORUMA HUKUKU ÇALIŞMA GRUBU.png

Veri Koruma Hukuku Çalışma Grubu

İkonion Hukuk ve Kariyer Derneği bünyesinde faaliyet göstermekte olan Veri Koruma Hukuku Çalışma Komisyonu olarak, halihazırda bu alanda çalışma yapmakta olan veya konuya meraklı olan üyelerimizle birlikte çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Bu kapsamda Veri Koruma alanında çalışan uzmanlarla biraraya gelerek veya ikili gruplar oluşturarak kendi üyelerimiz arasında eğitimler düzenlemekteyiz. Derneğimiz üyelerinin ücretsiz katılımına açık olan bu eğitimlerle, orta ve ileri düzeyde Veri Koruma Hukuku hakkında bilgi sahibi üyelerimizle gönüllülük esasına dayalı olarak eğitimler düzenlemekteyiz. Başlangıç seviyesinde olan üyelerimiz için ise bilgilendirici dökümanları derleyerek, kendilerine yol gösteriyoruz. Her geçen gün önemi artan bu alanda siz değerli üyelerimizi de görmekten mutluluk duyarız.

This is a Paragraph. Click on "Edit Text" or double click on the text box to start editing the content.

bottom of page