top of page

Hukukçular İçin 10 Temel Yardımcı Teknoloji

Hazırlayan: Av. Girayhan OCAK & Av. Mustafa YOLCU


1. Google Etkili Arama Metodları


Belki de her gün kullandığımız, internetin ön kapısı Google’ın bir çok kısayol ve fonksiyonu olduğunu biliyor muydunuz? Bir hukukçu olarak araştırma yapmak ve doğru bilgiye daha hızlı ulaşabilmek hayatınızı oldukça kolaylaştıracaktır. Bunun ne kadar doğru olduğunu hızla büyüyen yardımcı hukuk teknolojisi sektöründen de rahatlıkla anlayabiliyoruz. Fazla detaya inmeden, bizim en çok kullandığımız, google kullanım becerilerinizi misline katlayacak bir kaç ufak tüyoya yer vermek isteriz.


  • -

Arama yaparken karşınıza çıkan alakasız sonuçlardan bunaldınız mı? Çıkmasını istemediğiniz kelimenin önüne “-” sembolünü koyarak sonuçları filtreleyebilirsiniz.

  • “”

Arama yaparken ne istediğinizi tam olarak biliyorsanız, haberler güzel. İstediğiniz kelime öbeğini tırnak içinde yazarak, çıkan sonuçlarda tam olarak tırnak içerisinde yer vermiş olduğunuz grubun bulunduğu sonuçların çıkmasını sağlayabilirsiniz.

  • Filetype:[dosya_uzantısı]

Belli bir konuda paylaşılmış sunumları veya makeleleri mi arıyorsunuz. Anahtar kelimeleri girdikten sonra örneğin filetype:pdf yazarak o konuda mevcut pdf dosyalarına veya filetype:ppt yazarak sunum dosyalarına ulaşabilirsiniz.

  • Site:[internet_sitesi]

Belirli bir site içerisindeki sayfa ve yazılarda arama yapmak için de arayacağınız kelimeler ile birlikte örneğin Site:ikonionhukukvekariyerdernegi.com yazarak İkonion Hukuk ve Kariyer Derneği sayfasında yer alan içerikleri sorgulayabilirsiniz.


2. İçerik Üretimi, Tasarım (Canva)Eğer içerik üretiyorsanız Canva en yakın arkadaşlarınızdan bir tanesi. Özgeçmişden, infografiklere; sunumlardan instagram storylerine birçok görsel içeriği kullanıcı dostu arayüzü ile oluşturabilirsiniz. En güzel yanlarından bir tanesi de kimi stock fotoğraf, video vs dışında çoğunlukla ücretsiz olması.


3. İş Takibi ve Birlikte Çalışma (Trello, Notion,Slack vb.)Meslek hayatının en zorlu yanlarından bir tanesi hiç şüphesiz iş takibi. O dosyanın istinafı, bu dosyanın cevap dilekçesi derken bir çok tarihi ve bir çok aşamayı aklınızda tutmaya çalışmak verimliliği oldukça düşüren bir durum. Çalışma arkadaşlarınız ile yürütmekte olduğunuz projelerde kim hangi aşamada; hangi dilekçe kimde bunları da rahatlıkla takip edebileceğiniz bir program arıyorsanız Trello tam aradığınız şey olabilir.


Notion ise tıpkı trello gibi iş takibine yardımcı olmakla birlikte aslında bir yandan da kendinizin küçük bir wikipediası denilebilir. Kendiniz için anlık notlar alabileceğiniz veya özel olarak çalıştığınız alanlar var ise ayrı sayfalar içerisinde yazılarınıza ve notlarınıza pdf formatında belgeden internet bağlantılarına kadar eklentiler yapabileceğiniz dijital bir defter. Bununla birlikte kendiniz için yapılacaklar listesi hazırlayıp bunlara son tarihler vererek veya farklı uygulamalar ile takviminizi eşitleyerek telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan kullanabileceğiniz bir uygulama.


Slack ise oluşturulan çalışma grupları, takımlar ya da birimler arası iletişim için oldukça gereksinim duyulacak olan bir boşluğu, dolduran ve ekip çalışmalarınıza her yerden erişebileceğiniz bir uygulama. Bir çalışma ofisinde ya da işyerinde çalışanların birbirleri ile iletişimini ve belge paylaşımını sağlayan ayrıca hem masaüstü hem mobil uygulama ile aradığınız kelimeyi doküman içinde olsa dahi bulabildiğiniz bir yardımcı teknoloji.4. Bulut Depolama (Onedrive, Google Drive, E-Tablolar, Dropbox)Duruşmaya gittiğinizde yeniden okumak için dilekçenizin çıktısını almayı unuttuğunuz anlar başınıza gelmiştir. İşte bulut depolama sistemleri dilekçenize veya bir başka belgeye nerede olursanız olun erişmenize imkan sağlıyor. Bu sistemler kullanıcılarına iş ve günlük yaşamlarında erişmek istedikleri belgelere her yerden erişim imkanı sunmakla beraber özellikle uzaktan çalışma noktasında da birçok imkanı beraberinde getiriyor. Bilgisayarınıza ve mobil cihazlarınıza tek bir hesap ile entegre edebildiğiniz bulut depolama sistemleri aynı zamanda önemli dosyalarınızı saklamanın en güvenli yollarından biri İşte sizin için kullanabileceğiniz bazı depolama sistemlerini aşağıda sunduk.
5. Web Tabanlı Sunum Teknikleri (Prezi, Canva, Google Sunum)Prezi, Canva ve Google Sunum aslında Microsoft Powerpoint gibi sunum hazırlama programlarından bazıları. Fakat bu programların özelliği ise internet olan her noktadan sunumlarınıza anında erişebilmeniz ve Powerpoint'e göre daha etikili sunumlar yapmanızı sağlayacak zengin bir içeriğe sahip olmaları. Çevrimiçi olarak hizmet veren bu programlar alternatif sunum programlarından biri olmasıyla son zamanlarda pek çok kişi tarafından kullanılıyor.

6. Belge, Sözleşme İnceleme Süreçlerinde "Değişikliği İzleme" (Track Change)Özellike sözleşme inceleme süreçlerinde her avukatın muhakkak kullanması gereken özelliklerden bir tanesi kuşkusuz “Değişiklikleri İzle” özelliği. Bu özelliği kullanarak ana metin üzerinde kimin hangi değişiklikleri yaptığı, nelerin eklenip çıkarıldığını rahatlıkla takip edebilmektesiniz. Birlikte çalıştığınız avukatın dilekçenizde yaptığı eklemlerden, muhatap firma avukatlarının sözleşmenize müdahalelerini görmenize kadar bir çok pratik özelliği olan değişikliği izle özelliği her zaman elinizin altında olmalı.7. Mobil İmza, E-İmza


Avukatlığın koşturmacası esnasında sürekli bir şeyleri unutuyor musunuz? Veya ev anahtarlarını? O zaman belki UYAP tokeni sizin için ideal olmayabilir. Ama merak etmeyin mobil imza tam da bugünler için var. Telefonunuzdan rahatlıkla UYAP’a giriş yapıp, dilekçeleri imzalayabilmek gerçekten çok büyük bir konfor.
8. Temel İnternet Sitesi Yardımcıları (Wordpress, GoDady, Wix)Kendinizi internet dünyasında ifade edebilmeniz ve işinizi yönetmek için gerekli olan temel internet sitesi oluşturma araçları olan Wix, GoDady ve Wordpress benzeri sistemler sizlere sunduğu temalar ile hiçbir ön bilgiye sahip olmadan sitenizi tasarlamanız ve yönetmenize yardımcı oluyor. Özellikle düşük maliyetlerle dijital dünyada var olabilmek için bu uygulamalardan yardım alabilirsiniz.9. Temel Beceri Kazandıran İnternet Alanları (Medium, Academia, Google Academic, Ulakbim ve Ulusal Tez Merkezi)Sosyal ağlar ve sosyal araştırma/okuma alanları artık günümüzün vazgeçilmez bir parçası, Academia, Medium gibi alanlar ise bilgilendirici yazılara ve konunun uzmanlarına erişebileceğiniz iş hayatınızda ve akademik çalışmalarda destek alıp okumalar yapabileceğiniz yazı bankaları. Google Academic ise internette aradığınız bir bilginin akademik bir yazıda karşılığını bulabileceğiniz daha özel bir arama motoru. Bununla beraber Ulakbim ve Ulusal Tez Merkezlerinden de aradıklarınız ile ilgili akademik eserlere ulaşabiliyorsunuz.

10. Hukuki Çeviri

Türkçe - İngilizce hukuk terminolojisi konusunda gerçekten faydalı.

Gözünüzden kaçabilecek ufak dilbilgisi hatalarının kontrolü için bir harika.

Belki hukuk süreçlerinde işinize yaramayabilir ama daha iyi ingilizce metinler için ilginizi çekebileceğini düşündük.


Çift sütunlu sözleşmeler birçok stajyerin kabusu olabilir. Uzun ticari sözleşmelerin kısa sürede çevirisinin tamamlanması her yiğidin harcı değil. Bu çeviri süreçlerinde unutmayın ki yalnız değilsiniz. Google Translate tek dostunu değil :) Çeviri süreçlerinde muhakkak faydası olacak bağlantılara yukarıdan ulaşabilirsiniz.


BONUS Faydalı Linkeler;


Yukarıda yer verdiğimiz bağlantıların yanı sıra ilginizi çekebilecek bir takım bağlantılara daha yer vermek isteriz. Yer işaretleri çubuğunuza ekleyin, ihtiyacınız olabilir.


E-postanızı tarayarak kişisel verilerinizi işleyen şirketleri listeliyor. Tek tık ile unutulmayı talep edebiliyorsunuz.


b. Elektronik İleti Şikayet https://tiss.gtb.gov.tr/

Sizi rahatsız eden ticari SMS ve telefon aramalarını şikayet edebilirsiniz.


Şirketlere vermiş olduğunuz arama, SMS gönderme ve e-posta atma onayları geri çekebilirsiniz.


Kişisel verilerinizi kanuna aykırı olarak işleyen veri sorumlularını şikayet edebilirsiniz.


e. E-posta veya telefon numaranızın bilinen veri ihlallerinden etkilenip etkilenmediğini öğrenebilirsiniz.


f. Veri sorumlularının (örneğin alışveriş yaptığınız şirketlerin) hangi verileri işlediğini ve ne kadar süre ile muhafaza ettiğini görebilirsiniz.


g. Noter E-Tescil hizmet


h. Oltalama Saldırılana Karşı Ne Kadar Bilinçlisiniz


i. Canlı Siber Saldırı Haritası


j. Tüketici Şikayet Sistemi


k. Genç Hukukçuya E-postalar Projesi


Benzer yazılarımızdan anında haberdar olmak için İkonion Blog'a abone olmayı unutmayın!

345 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page